Reyee RG-EW1200G PRO Dual Band Gigabit Router
Your price incl. VAT (20.0%)
✅ In Stock < 10 Бр.
Delivery Planned Delivery Date by Courier to you 20-05-2026
Ruijie Networks
Manufacturer
Product number
RG-EW1200G PRO
Product Code
RL025.419
Warranty
36 months
Product description
Dual-band Gigabit wireless router supporting 2.4 GHz and 5 GHz band, 802.11ac standard with transmission speed 400 + 866 Mbps, has 6 fixed omnidirectional antennas with 5 dBi gain, supports 3 wireless modes: AP Router, Repeater, Wisp and is designed for apartments, residential buildings, small shops and others installation of a similar scale. The router offers a wired 10/100/1000 Mbps WAN port and 3x 10/100/1000 Mbps LAN ports.
Key Features
  • Dual Band, Wi-Fi 5 (802.11ac wave2)
  • 2x2 MU-MIMO, 400 + 866 Mbps
  • Reyee Mesh support
  • Local or remote management via Ruijie Reyee Cloud
  • (1) 10/100/1000 Mbps WAN + (3) 10/100/1000 Mbps LAN
  • IPv6 Routing
  • AP Router, Repeater and WISP operating modes
  • PPTP VPN Client
Package contents
  • Device
  • Power adapter 12V/1.5A
  • Patch cable
Product is for EU region only
Download
https://download.discomp.cz/Ruijie/Datasheet/RG-EW1200G_PRO.pdf
Download Datasheet
https://download.discomp.cz/Ruijie/Datasheet/RG-EW1200G_PRO_CZ.pdf
Download Datasheet CZE
Technical parameters
LAN ports
WAN speed
(1) 10/100/1000Mbps
Technology and conveniences
Reyee Mesh, Cloud Management
Operating mode
Repeater, AP Router, Client Router (wisp)
Wireless frequency
2.4 + 5 GHz (dual band)
WiFi standards
802.11n, 802.11a, 802.11ac, 802.11b/g, 802.11ac - wave2
MU-MIMO
Yes
Transmission speed - 2.4GHz [Mb/s]
400
Transmission speed - 5GHz [Mb/s]
866
Tx power 2.4GHz [dBm]
20
Tx power 5GHz [dBm]
27
Security
WPA-PSK/WPA2-PSK
2.4GHz MIMO
2 x 2
5GHz MIMO
2 x 2
Type of antenna
Fixed
Fixed antennas
6
Purpose
Indoor
Roaming
Yes
Antenna gain [dBi]
6
LAN speed
(3) 10/100/1000Mbps
LAN ports 1G
3
Gigabit LAN
Max. power consumption [W]
15
Power via connector/terminal
12V / 1,5A